Dnes je sunday, 05. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Apoštoly ze Světelského oltáře čeká cesta do Německa a Rakouska

12.7.2014 5:39 | Původní vydání | Michal Záboj

Adamov – Část unikátního Světelského oltáře z kostela svaté Barbory v Adamově uvidí lidé na výstavách ve Frankfurtu nad Mohanem a ve Vídni. Farnost do expozice na půl roku zapůjčí sochy dvanácti apoštolů a jednu menší postavu.

Apoštoly ze Světelského oltáře čeká cesta do Německa a Rakouska
Foto Michal Záboj

Obě výstavy budou prezentovat pozdně goticko-renesanční umění podunajské školy. S nápadem zapůjčit oltář nedávno přišel ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Původně se jednalo o přesunu celého díla, nakonec se ale dohodlo, že na výstavy bude převezena jen část.

„Zapůjčit celý oltář není technicky možné. Nakonec půjde o apoštoly, kteří sice vypadají jako jedna skupina, ale jsou to tři části a jsou demontovatelné a pak ještě jedna soška vědce,“ upřesnil adamovský farář Jiří Kaňa.

Lidé tak mají možnost vidět kompletní Světelský oltář v kostele svaté Barbory v Adamově už jen do října. Pak čeká třináct soch z jeho spodní části přesun nejprve na výstavu do Städelova muzea ve Frankfurtu nad Mohanem a pak do Uměleckohistorického muzea ve Vídni.

„Od listopadu do února příštího roku bude část oltáře ve Frankfurtu a od března do června ve Vídni. Myslím, že to pro nás bude obrovská reklama,“ podotkl adamovský farář.

Oltář byl vytvořen pro cisterciácké opatství v rakouském Zwettlu (Světlá). Odtud také získal své jméno. Světelský oltář vytvořilo z lipového dřeva v letech 1516 až 1525 šest řezbářů. Zachovala se jen jeho centrální část, kterou pro kostel v Adamově získal v polovině 19. století tehdejší majitel panství kníže Alois Lichtenštejn.

Za druhé světové války farníci dílo rozebrali a ukryli do lichtenštejnské hrobky ve Vranově u Brna. Po válce dílo vrátili na původní místo do adamovského kostela. Světelský oltář, který je národní kulturní památkou, nedávno prošel důkladnou renovaci.

V Adamově se pustili do úpravy okolí kostela a přechodové lávky

Galerie k článku

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509