Dnes je friday, 17. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Kočár z lysického zámku se vydal na Pražský hrad

13.8.2014 8:06 | Původní vydání | Radim Hruška

Lysice – Do Prahy vyrazil pozlacený kočár z expozice lysického zámku. Stane se tam jedním z významných exponátů výstavy Zapřažená krása – kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století, která je věnována historickým dopravním prostředkům z Čech, Moravy a Slezska.

Kočár z lysického zámku se vydal na Pražský hrad
Foto archiv

Dostat kočár na výstavu nebylo vůbec jednoduché. Jak popsala kastelánka lysického zámku Martina Rudolfová, ke slovu přišlo nejprve nářadí, a poté speciální nákladní auto.

„Museli jsme demontovat speciální skleněnou stěnu, abychom kočár vůbec dostali z místa jeho vystavení. Poté ho restaurátoři rozebrali na šest částí, které se přepravily do Prahy, kde se zase složí. Až skončí výstava, čeká nás tato akce znovu,“ vysvětlila kastelánka.

Lysický historický kočár typu berlina, tedy lehký typ kočáru na vysokých kolech, byl vyroben v poslední třetině osmnáctého století. Jeho restaurování přišlo na 920 tisíc korun. Jako poslední byla dokončena oprava přehozu kozlíku. Mnohovrstevný přehoz je elipsovitého tvaru s plastickým vyvýšením pro sedadlo kočího. Samotný sedák byl zhotoven z vlněného sukna s režnou lněnou podšívkou, v rozích vytvrzen kůží. Mimo zmíněné materiály bylo pro porty s třásněmi a kuželkami dále použito vlny, bavlny a hedvábí.

Výstava začíná na Pražském hradě v úterý 19. srpna a bude otevřená do 19. října. Návštěvníci budou moci v Jízdárně spatřit např. kočáry posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Dobrotivého a prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. K vidění bude i vagón koněspřežné dráhy či speciální lafeta sloužící k pohřbům českých prezidentů.

Galerie k článku

Foto archivFoto archivFoto archiv

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509