Dnes je friday, 26. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Rádia a televize loni hrály nejčastěji hudbu Lucie Vítkové z Blanska

1.7.2014 5:47 | Původní vydání | Michal Záboj

Blansko, Brno - Nejhranější mladou skladatelkou vážné hudby v českém éteru je Lucie Vítková. Devětadvacetiletá autorka, která pochází z Blanska, získala ve své kategorii Cenu Ochranného svazu autorského (OSA) za rok 2013.

Rádia a televize loni hrály nejčastěji hudbu Lucie Vítkové z Blanska
Foto Petra Kateřina Bučková

Ocenění vychází ze statistik rozhlasových a televizních vysílatelů. Podle OSA se tak jedná o skladby a autory, které jsme mohli v loňském roce nejčastěji slyšet v rádiích a v televizi.

Lucie převzala cenu v červnu v divadle Hybernia v Praze. Na slavnostním večeru se ocitla ve společnosti zvučných jmen, jako je Petra Janda, Jiří Pavlica nebo Petr Skoumal a Richard Krajčo.

„Cena pro mě znamená určitě dobrou podporu a mám z ní radost. V případě kategorie mladý autor je totiž spojena s peněžitým šekem, což se bude hodit pro moje další počiny v hudbě,“ říká mladá autorka a hudebnice.

Lucie Vítková se sama charakterizuje jako skladatelka, improvizátorka a interpretka. Jejími nástroji jsou akordeon, hlas a foukací harmonika a dlouhá léta se věnuje také stepování. Lucie vystudovala hru na akordeon na brněnské konzervatoři a kompozici na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

„Moje nejsilnější parketa a zájem jsou určitě v odvětví, které je nazýváno soudobá a experimentální vážná hudba. Moje skladby se nedají úplně shrnout pod jednu hlavičku. Ve své tvorbě se zabývám více směry a skladby mají různý hudební výraz, koncepci vzniku i notaci,“ odpovídá na otázku, jak by vymezila své skladby.

V současnosti Lucie pracuje na své disertační práci v rámci doktorského studia na JAMU. Slyšet a vidět ji mohou lidé na jejích sólových vystoupeních nebo v hudebních uskupeních a kapelách Dunami, Dust in the Groove nebo Ha Chucpa.

„V lednu jsem vydala sólové album Ideas and Techniques (pan y rosas, Chicago 2014), které je volně stahovatelné na stránkách vydavatelství. Několik mých skladeb je k poslechu  i na stránkách Soundcloud a Youtube. Ke koupi přes vydavatelství LOM je pak moje starší album Návrh na změnu partitury,“ vypočítává Lucie Vítková, která už v minulosti získala za svou tvorbu řadu ocenění.

Kalendář mladé skladatelky je na příští týdny a měsíce nabitý. V červenci ji čeká mezinárodní konference v Praze, kde vystoupí s přednáškou na téma improvizace a hudba Christiana Wolffa. Příští rok se vydá na studium kompozice a teorie kompozice na Universität der Künste v Berlíně pod vedením skladatele a houslisty Marca Sabata.

Zajímavé je i její působení v rodném regionu. Na říjnovém divadelním festivalu Kolotoč v Blansku představí svůj projekt Blansko a okolí ve folklorních písních, ke kterému přizvala blanenskou zpěvačku Kateřinu Reichovou a filmařku Petru Kateřinu Bučkovou. „Představíme krátký dokument, který jsme natočily v okolí, a pozveme účastníky na ´koncertní výlety´ zabývající se propojením folklórních písní s místem, kde vznikaly,“ dodává skladatelka.

Více o Lucii Vítkové zde.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509