Dnes je friday, 26. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



V domě židovské čtvrti v Boskovicích sídlí nová muzejní expozice

27.6.2014 5:51 | Původní vydání | Michal Záboj

Boskovice – Muzeum Boskovicka nabízí návštěvníkům další stálou expozici. Výstavu věnovanou židovským čtvrtím v České republice najdou v nově opraveném Obecním domě v Bílkově ulici.

V domě židovské čtvrti v Boskovicích sídlí nová muzejní expozice
Foto Michal Záboj

„Expozice popisuje ze všech možných aspektů - historických, urbanistických, architektonických, uměleckých fenomén, kterým jsou židovské čtvrti. V rámci Evropy je Česká republika velmi bohatá právě na tyto prvky. V jiných zemích to opravdu v takové rozmanitosti a v takové šíři nenajdeme,“ zdůraznil autor projektu Jaroslav Klenovský z brněnské židovské obce.

V přízemí památkově chráněné budovy v bývalém ghettu se nachází audiovizuální sál a návštěvnické centrum. Zajímavostí je pekárna na macesy a rabínův byt.  Samotná stálá expozice o židovských čtvrtích sídlí v patře.

Obnova budovy byla součástí projektu Federace židovských obcí 10 hvězd. V něm se dočkalo opravy dohromady patnáct památek v deseti lokalitách. V Boskovicích kromě Obecního domu ještě synagoga maior v Traplově ulici.

„Všechny budovy tvoří celek, který má návštěvníkům připomenout historii, kulturní a duchovní hodnoty židovského etnika v českých zemích,“ podotkl Jaroslav Klenovský.

Na fasádě Obecního domu byla při slavnostním otevření ve čtvrtek odpoledne odhalena také pamětní deska významnému zemskému a také boskovickému rabínovi Abrahamu Placzkovi.

Projekt Revitalizace židovských památek v České republice přišel dohromady na asi 280 milionů korun. Většinu peněz poskytla Evropská unie. V každém z deseti míst, kde se objekty opravovaly, vznikla jedna stálá expozice.

Stálé expozice:

Židovské čtvrti v českých zemích – obecní dům Boskovice; Judaismus a jeho prameny, jazyk a písmo – synagoga Brandýs nad Labem; Židovská vzdělanost v českých zemích – synagoga Březnice; Židovští spisovatelé v českých zemích – židovská škola Jičín; Židovští průmyslníci, podnikatelé a vynálezci – synagoga Krnov; Rabi Löw a židovská vzdělanost na Moravě – synagoga Mikulov; Architektura synagog v českých zemích – synagoga Nová Cerekev; Židovské tradice a zvyky – synagoga Plzeň; Jeviště antisemitismu. Případ Leopolda Hilsnera – rabínský dům Polná; Židovské školství v českých zemích – rabínský dům Úštěk.

Více o projektu zde.

Galerie k článku

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509