Dnes je thursday, 28. march

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Záchrana mokřadu začíná, práce si vyžádají miliony korun

24.1.2015 5:37 | Původní vydání | Radim Hruška

Benešov - V nejbližších dnech začnou práce na záchraně chráněného území Pavlovské mokřady u Benešova. Projekt, který má pomoci zadržet vodu v lokalitě, přijde na zhruba dvanáct milionů korun. Devadesát procent nákladů pomůže pokrýt dotace.

Záchrana mokřadu začíná, práce si vyžádají miliony korun
Pavlovský mokřad. Foto archiv obec Benešov

„Máme předané staveniště a v dohledné době by se mělo začít pracovat. Projekt obsahuje tři stavební objekty. První je odbahnění stávajícího Červeného rybníka, kde se vybuduje nová hráz a stavidlo i s přepadem. Druhou stavbou bude vybudování nového dvouhektarového rybníka a v třetí fázi se bude jednat o vybudování tůní a koryta z Červeného rybníka,“ uvedl starosta Benešova Antonín Rus (BEZPP).

Nákladný projekt si vynutil úbytek spodní vody v mokřadu. Rašeliništní mechy začaly postupně přerůstat normálními mechy a celá lokalita začínala zarůstat náletovými dřevinami.

„Chceme lokalitu udržet ve stávajícím stavu. Vegetují v ní rostliny, které jsou vzácné nebo rostou jen na několika místech v republice. Bez zásahu by se v dohledné době ztratily. Ochranáři se snaží nálety postupně vyřezávat, ale jejich nárůst je značný, proto jsme se rozhodli pro celkovou revitalizaci území,“ popsal starosta.

Chráněné území Pavlovské mokřady leží z devadesáti procent na pozemcích Benešova. Luční porosty v pramenné oblasti říčky Bělé tvoří jedinečnou lokalitu rašeliniště přechodového až vrchovištního typu v geomorfologickém celku Drahanské vrchoviny. Součástí vyhlášeného území je rybník zvaný „Červený“ a mělké tůňky vytvořené po těžbě rašeliny. Na tato stanoviště je vázána celá řada živočichů, především obojživelníků a plazů.

Z chráněných druhů se zde vyskytuje čolek horský, zmije obecná (tmavá rašelinná forma), několik druhů skokanů, hnízdí zde linduška říční. Z desítek chráněných ohrožených druhů rostlin se zde nacházejí - kosatec sibiřský, vstavač májový, vstavač skvrnitý, ďáblík bahenní, úpolín evropský, suchopýr pochvatý, suchopýr úzkolistý, mečík střechovitý, rosnatka kruholistá, vachta trojlistá, bříza pýřitá a celá řada dalších.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509