Dnes je saturday, 04. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Ředitelka muzea se má omluvit dcerám šlechtice Huga Salma

24.9.2014 16:28 | Původní vydání | Michal Záboj

Olomouc, Blansko – Ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová se má omluvit za výroky na adresu někdejšího majitele rájeckého panství knížete Huga Salma. Ve středu o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci. Senát projednával žalobu, kterou na badatelku podaly Salmovy dcery.

Ředitelka muzea se má omluvit dcerám šlechtice Huga Salma
Marie Salmová Foto archiv Zrcadla

Eva Nečasová se má podle rozsudku omluvit za dva výroky, které uvedla v knize Cui bono restituce?. V publikaci napsala, že vyplněním přihlášky k říšskoněmeckému občanství se Hugo Salm za války dopustil činu blízkého vlastizradě, a srovnala nikdy neuskutečněný poválečný proces se Salmem k osudu vůdce nacistů Hitlerovi.

„Tvrzení paní žalované zasáhly do cti a dobrého jména pana Salma. Rozsudek olomouckého soudu nás velmi potěšil,“ uvedla advokátka Salmových dcer Alena Kinclová.

Ředitelka blanenského muzea Eva Nečasová má žalobkyním zaslat písemnou omluvu a podobné vyjádření pak adresovat i do Národní a Moravské zemské knihovny a do Kanceláře Poslanecké sněmovny. Jestli proti rozsudku Vrchního soudu podá dovolání, se zatím nerozhodla.

„Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku. Já osobně se ale domnívám, že jsem nenapsala nic, co by mělo dehonestovat nebo urážet pana Huga Nikolause Salma,“ podotkla Eva Nečasová.

O žalobě Salmových dcer na badatelku už soudy několikrát rozhodovaly. Podle prvního rozsudku Krajského soudu v Brně se měla Nečasová omluvit za tři z patnácti žalovaných výroků. Odvolací Vrchní soud v Olomouci pak ale celou žalobu zamítl. Následné dovolání žalobkyň řešil Nejvyšší soud, který rozsudek částečně zrušil. Ve stejné věci podaly Salmovy dcery také ústavní stížnost.

Pražský soud oživil restituci

Kromě soudu na ochranu osobnosti Huga Salma vedou jeho potomci ještě další spory. Minulý týden například vynesl Městský soud v Praze verdikt, který může mít zásadní vliv na celou restituční kauzu. Ministerstvo vnitra se podle něj má znovu zabývat otázkou československého občanství Huga Salma, což je nutná podmínka pro navrácení majetku.

„Ministerstvo ignorovalo řadu nových důkazů ve věci otce mých klientek, například dobové archiválie, které prokazují nátlak nacistů na pana knížete. Rozsudek pražského soudu je malý krok, ale z hlediska restitučního řízení velmi podstatný,“ dodala Alena Kinclová.

Salmové patřili k nejvýznamnějším šlechtickým rodům na Moravě. Na Blanensku vlastnili tisíce hektarů půdy a řadu nemovitostí včetně zámků v Blansku a Rájci nad Svitavou. Hugo Salm se už před válkou při sčítání přihlásil k německé národnosti a za druhé světové války k říšskoněmeckému občanství.

Po válce Salm požádal o navrácení československé občanství. Zemřel ale dříve, než úřady mohly jeho žádost rozhodnout. Krátce po své smrti pak obdržel pouze prozatímní osvědčení o zachování občanství. V řízení pokračovalo po téměř šedesáti letech české ministerstvo vnitra. Udělení občanství Hugo Salmovi ale zatím pokaždé zamítlo. Potomkům šlechtického rodu už dříve úřady vydaly několik set hektarů lesních pozemků na Blanensku.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509