Dnes je saturday, 27. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



V Blansku začal výsuv tisícitunového přemostění

31.8.2022 0:18 | Původní vydání | Radim Hruška

BLANSKO - Dlouho očekávaný výsuv nového mostu nad železniční trať a řeku Svitavu odstartoval v noci z pondělí 22. srpna na úterý 23. srpna v Blansku. Práce souvisí s jedním z největších dopravních projektů Jihomoravského kraje. Nový silniční most za více než čtvrt miliardy má spojit dvě železnicí oddělené části města. Kvůli zachování provozu na trati, hlavním koridoru z Brna do České Třebové, stavební dělníci používají unikátní metodu – tisícitunovou ocelovou mostní konstrukci svařili na pravém břehu řeky Svitavy, do pátku ji pak pomocí výsuvné konstrukce musejí vysunout až na levý břeh.


V Blansku začal výsuv tisícitunového přemostění
Vysunování mostu. Foto Město Blansko

Výsuv tisícitunového kolosu je unikátní i pro odborníky z oboru. Dělníci museli nejprve postavit mohutnou více než stometrovou výsuvnou dráhu z oceli, na jejímž vrcholu pak umístili dva páry zdvojených kolejnic. Na nich budou posouvat vlastní 76 metrů dlouhou ocelovou mostní konstrukci na druhý břeh řeky Svitavy.

„Most je na jedné straně uložený na výsuvná kluzná ložiska, na straně druhé je opatřený dvěma vozíčky pohybujícími se po výsuvné dráze. Vlastní posun pak zajistí dva páry hydraulických pístů napojených na tlačné zařízení. Ty budou most laicky řečeno postrkovat kupředu,“ vysvětluje Robert Škarecký.

„První část výsuvu bude tvořit přesun na dočasnou konstrukci umístěnou v řece Svitavě mezi oběma břehy, to potrvá několik dní, v druhé části pak bude nutné zajistit přesun z provizorní konstrukce na definitivní opěru,“ plánuje stavbyvedoucí.

Po překlenutí železniční dráhy a řeky a osazení mostní konstrukce na levý břeh Svitavy začnou dělníci demontovat více než stometrovou výsuvnou dráhu. Následně budou most z obou stran doplňovat o zhruba čtyřicetimetrová betonová předpolí. Dokončovat se bude také chodníková konzole, doplňovat se budou ocelová táhla mostní konstrukce, zábradlí a další části. Současně se dokončuje také nový kruhový objezd na Starém Blansku, kterým se nové přemostění napojí na Brněnskou ulici.

Hotovo má být v prosinci letošního roku, kdy by most měli začít využívat motoristé i pěší. V té chvíli se uzavře úrovňové křížení v zastávce Blansko-město, kde Správa železnic buduje nový podchod pro pěší.

„Nový most na Staré Blansko je pro město naprosto klíčovou dopravní stavbou. Jeho vybudování se plánuje několik desetiletí, v Blansku se o něm mluví už od padesátých let minulého století. Je klíčový pro téměř tři tisíce obyvatel Starého Blanska, kterým přístupovou cestu do města dosud předěloval železniční přejezd v zastávce Blansko-město. Přejezd je ale ve špičce více než čtyřicet minut z hodiny uzavřený závorami. Chybí tak spojení pro složky IZS, navíc se v okolí přejezdu tvoří pravidelně kolony, které blokují i vlastní průjezd po hlavním průtahu a dopravu v centru města,“ popsal starosta Blanska a krajský radní pro dopravu Jiří Crha. 

„Jsem moc rád, že se nám tuto investici města, kraje a SFDI podařilo prosadit, zajistit nezbytné výkupy pozemků a získat na vše potřebné finance. Nové přemostění pomůže vyřešit komplikace s odříznutou částí města a dopravními kolapsy na hlavním průtahu Blanskem,“ věří Crha.

Původně se s výsuvem mělo začít o několik dní dříve. Nakonec bylo na základě výsledků geologického průzkumu nutné další zajištění statiky výsuvné dráhy a zajištění dalšího dočasného vyztužení mostní konstrukce. Hned od zahájení stavby v červenci 2021 se zhotovitel potýkal s celou řadou dalších komplikací, epidemií onemocnění covid a zejména s výpadky v dodávkách oceli – u oceli pro výrobu přemostění nad železniční tratí a řekou Svitavou bylo totiž nutné zajistit specifické požadavky na vlastnosti materiálu. Splnit je měla ocel zpracovávaná ve Vítkovicích, dodávky ale do Vítkovic putovaly z okupovaného Mariupolu, který postihla invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Dělníci pak museli stáhnout téměř dvouměsíční výpadek v dodávkách.

 Zdroj město Blansko

Fotogalerie

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509