Dnes je friday, 03. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Stánkaři se nám tady porvali o místa, vzpomíná sloupský starosta

10.4.2014 15:49 | Michal Záboj

Sloup - Do Sloupu v pátek zamíří tisíce věřících. Na Květný pátek se tam koná jedna ze dvou hlavních poutí. Městys ale zaplní také stánky prodejců různého zboží. V minulosti se stánkaři bývaly problémy.

Stánkaři se nám tady porvali o místa, vzpomíná sloupský starosta
Foto Michal Záboj

Poutě k Panně Marii Bolestné ve Sloupu jsou ale především duchovní záležitost. První mše svatá začíná už v pět hodin ráno, poslední v osmnáct hodin. „Mší je celkem sedm, protože podle církevní tradice se píše o sedmi bolestech Panny Marie, biblické číslo sedm je číslo plnosti,“ vysvětluje sloupský farář Karel Chylík. Hlavní mše začíná o půl jedenácté dopoledne a bude ji sloužit brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Letošní rok znamená pro sloupskou farnost také významné výročí. Kostel Panny Marie Bolestné si připomíná 260 let od dostavění a vysvěcení.

Několik let před tím se ve Sloupu zrodila poutní tradice, která je spojena se zázrakem uzdravení. Na začátku stála socha Panny Marie Bolestné. „V roce 1728 byla hrabětem Karlem Ludvíkem z Roggendorfu převezena do Sloupu a uložena v místním mlýně. U této sochy se modlila dcera místního mlynáře, která trpěla padoucnicí, a byla uzdravena. Všichni to přičítali přímluvě a pomoci Panny Marie Bolestné,“ dodává páter Karl Chylík.

Prodejní stánky o pouti obepínají kostel, náměstí i přilehlé ulice. Každý rok se v městysu sejde na sto padesát stánků s nejrůznějším zbožím. Než radnice zavedla pevný řád pro přidělování míst, mezi trhovci se o ty nejlepší posty nezřídka strhl nelítostný boj.

„Několikrát se nám tady stánkaři i porvali a ukradli si stánky. Při jedné rvačce tady jednoho z nich dokonce kleplo a musela ho odvážet sanitka,“ vzpomíná starosta Sloupu Josef Mikulášek (nez.) s tím, že teď už se stánkaři žádné závažnější problémy nebývají.  

Trhovci si pronajímají místa podle přesného plánku. Kdo dřív přijde, ten sežene lepší místo. Někteří prodejci, ale bývají nedočkaví. „Stánkaři před úřadem stojí den dopředu. Letos jsme třeba řekli, že místa prodáváme od pondělí sedmého, ale oni přišli už šestého v neděli,“ podotýká starosta.

Barokní kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupu byl postaven v letech 1751-1754. V kryptě kostela je pochována jeho zakladatelka hraběnka Karolina z Roggendorfu, někdejší majitelka rájeckého panství. Slavnostní vysvěcení chrámu provedl 27. října 1754 olomoucký biskup kardinál Ferdinand Julius svobodný pán z Troyeru. Součástí slavnosti bylo přenesení sochy Panny Marie Bolestné z kaple na hlavní oltář nového chrámu.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509